Polscy studenci chętniej zakładają własne firmy

Polscy studenci chętniej zakładają własne firmy – W tym roku powstało 657 studenckich firm

Liczba młodych przedsiębiorców w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła prawie sześciokrotnie – wynika z najnowszych wyliczeń Polski Przedsiębiorczej, czyli organizacji, która ułatwia studentom i absolwentom wyższych uczelni prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Tylko w tym roku w akademickich inkubatorach przedsiębiorczości zarejestrowało się 657 młodych przedsiębiorców. W ciągu czterech lat powstało ich już 2 tys. Najczęściej są to firmy z związane z nowymi technologiami: sklepy internetowe, portale, wirtualne agencje reklamowe, wyszukiwarki.

Jedną z nich jest poradnia dietetyczna Food and Diet założona przez Magdalenę Szymańską i Ewę Ceborską. Trzy lata temu, kiedy obie były studentkami 4. roku SGGW, zgłosiły się do Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i założyły firmę. AIP roztoczył nad młodymi biznesmenkami parasol ochronny: nie musiały one rejestrować firmy w urzędach, a specjaliści z inkubatora prowadzili za nie księgowość, wystawiali faktury, pilnowali wszystkich formalności. Dzięki temu Szymańska i Ceborska mogły skoncentrować się tylko na pozyskiwaniu klientów i doskonaleniu swojej oferty. Dziś z ich porad, jak schudnąć i zdrowo się odżywiać, korzysta kilkanaście osób miesięcznie. Część dostaje specjalnie opracowane dla nich diety przez internet (muszą tylko przysłać dane dotyczące wagi i stylu życia). Dietetyczki przyjmują też klientów w wynajętym lokalu. Ich miesięczny przychód to ok. 10 tys. zł.

Z najnowszych badań firmy SMG/KRC wynika, że jednym z głównych czynników, który zniechęca młodych ludzi do zakładania biznesu, jest strach przed tym, że splajtują. Odstraszają ich też biurokracja i skomplikowane procedury formalnoprawne.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Banku Światowego wynika, że prawie 60 proc. młodych deklaruje się jako osoby przedsiębiorcze, jednak chęć założenia własnej działalności wyraża zaledwie 4,3 proc. badanych.

Gdyby znieść wszystkie bariery, to liczba młodych przedsiębiorców zaczęłaby gwałtownie rosnąć – mówi Justyna Gaj, szefowa Polski Przedsiębiorczej.

Najlepszym tego przykładem jest fakt, że odkąd obniżono stawkę ZUS dla osób, które zakładają pierwszy raz działalność, do 300 zł, skorzystało z niej ponad 400 tys. osób. A wysokie składki to przecież tylko jedna z wielu barier.

Co zniechęca do założenia firmy
* Wysoki kapitał początkowy
Do założenia sp. z o.o. potrzebne jest 50 tys. zł kapitału początkowego. W Wielkiej Brytanii wystarczy 1 funt.
* Biurokracja
Założenie firmy wymaga dziś dopełnienia 10 różnych formalności.
* System podatkowy
Na wypełnienie wszystkich formularzy trzeba przeznaczyć około 418 godz. rocznie.
* Wyegzekwowanie należności
W Polsce zajmuje średnio ok. 830 dni, na Litwie to samo zajmuje 620 dni.
* Wysokie koszty zatrudnienia
Do każdej złotówki wynagrodzenia dla pracownika należy dopłacić 80 gr na podatki i inne koszty.

Magdalena Olczak
POLSKA The Times
źródło

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *