Rachunek oszczędnościowy lepszy od lokaty?

Od pewnego czasu coraz popularniejsze na polskim rynku bankowym stają się tzw. rachunki oszczędnościowe. Działają one na zasadzie zwykłych ROR-ów, a dodatkowo występuje w ich przypadku oprocentowanie środków pieniężnych znajdujących się na rachunku. Uważam, że konto oszczędnościowe jest lepszym rozwiązaniem dla przeciętnego Kowalskiego, niż lokaty bankowe. Rachunek oszczędnościowy jest lepszy od lokaty z kilku powodów:

  1. Nie zamrażasz kapitału. Zakładając lokatę, musisz pogodzić się z tym, że w razie wcześniejszej wypłaty, stracisz wszystkie odsetki. Natomiast w większości kont oszczędnościowych przynajmniej raz w miesiącu możesz wypłacić pieniądze bez utraty odsetek ani ponoszenia dodatkowych opłat (jednak w wielu przypadkach kolejne wypłaty są już obciążone prowizjami).
  2. Porównywalne a nawet lepsze oprocentowanie. Np. w styczniu Bank Millenium podniósł na trzy miesiące oprocentowanie Konta Oszczędnościowego do 3,1% dla nowych środków. Podobne oprocentowanie oferuje BGŻ Optima, 2,31% daje Getin Bank. Natomiast najwyżej oprocentowaną lokatą „bez haczyków” ma Getin Bank (3,30% dla lokaty 3-miesięcznej). Pozostałe oferty lokat są nawet poniżej oprocentowania kont oszczędnościowych wymienionych wyżej.
  3. Szybki transfer pieniędzy. W razie potrzeby możesz przenieść środki z konta oszczędnościowego na zwykły ROR w tym samym banku. Natychmiast pojawią się na Twoim koncie. Niestety najczęściej bank wprowadza ograniczenie do jednego bezpłatnego przelewu. Każde kolejne wycofanie pieniędzy z konta oszczędnościowego może kosztować kilka złotych.

Podsumowując, konto oszczędnościowe jest pewnego rodzaju lokatą bezterminową, z możliwością wypłaty pieniędzy w każdym momencie, bez utraty odsetek.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *